Bakan Mahmut Özer “Sınava katılan tüm öğretmenlerin uzman ve başöğretmenlik hakkını alacağına inanıyorum”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

60 yıllık bir özlem olarak ifade ettiği Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin de bilgiler paylaşan Özer, 10 yıllık öğretmenlere 180 saatlik bir eğitim ve sınav sonrası uzmanlık hakkı getirildiğini, eğitim öğretim tazminatının da yüzde 20’den yüzde 60’a çıkarılacağını söyledi. 10 yıllık uzman öğretmenlerin ise uzaktan alınan 240 saatlik eğitim ve sınav sonrası başöğretmenlik unvanı alabileceğini belirten Özer, sistemin sınav muafiyeti ile yüksek lisans ve doktora eğitimi de teşvik ettiğini anlattı.

614 bin öğretmenin uzman ve başöğretmenlik için eğitim sürecine başvurduğunu belirten Özer, uzman öğretmenliğe başvuran 543 bin öğretmenin yani yüzde 94’ünün eğitimlerini tamamladığını, bir aylık bir sürenin daha bulunduğunu ifade etti. Yaklaşık 90 bin öğretmenin de yüksek lisans diploması olduğu için uzman öğretmenlik için sınavdan muaf olduğunu kaydeden Özer, başöğretmenliğe başvuran 70 bin 931 uzman öğretmenin, 35 bin 547’sinin eğitimlerini tamamladığını, 226 öğretmenin ise doktorası olduğu için başöğretmenlik sınavından muaf olduğunu söyledi.

Sınava katılan tüm öğretmenlerin uzman ve başöğretmenlik hakkını alacağına inandığını belirten Bakan Mahmut Özer, çalışmanın öğretmenleri zorlamak için yapılmadığını, amacın öğretmenlerin imkânları ve özlük haklarını iyileştirmek olduğunu belirtti.

Özer şunları söyledi: “Hayatında bir kez bile öğretmen ataması yapmamış olan bir insanın bizim aramıza girmesinin hiçbir anlamı yok. Biz birlik, beraberlik içerisinde olduğumuz müddetçe bakın göreceksiniz zaman çok hızlı geçiyor. Sonuçlar açıklanacak. Sonuçların ne kadar iyi olduğu görülecek. Ama bugün bu süreçleri baltalamak isteyenler, fitne, fesat nifak sokmak isteyenler utanç içerisinde kalacak. Tabi utanabilirlerse, çünkü utanmak bir erdemdir, utanabilmek.”

2023 yılı itibariyle yeni uzman ve başöğretmenlerle eğitim sisteminin çok daha güçleneceğini belirten Özer, şunları söyledi: “Biz inanıyoruz ki bu ülkenin eğitim sistemi siz değerli öğretmenlerin katkılarıyla bu ülkenin en kalıcı sermayesi olan beşeri sermayesi çok daha iyi noktalara taşınacaktır. Sizlerin emekleriyle Türkiye çok daha güçlü bir ülke olma yolunda emin adımlarla ileri gidecektir. Yeter ki birlik beraberlik içerisinde olalım. Yeter ki birbirimizi dışlamayalım.”

Bu sözlerle konuşmasını tamamlayan Bakan Özer, 2022-2023 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

 

 

Bakan Mahmut Özer “Sınava katılan tüm öğretmenlerin uzman ve başöğretmenlik hakkını alacağına inanıyorum”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!