BAKAN MAHMUT ÖZER TBMM AÇILDIKTAN SONRA ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İLE İLGİLİ YAPILACAK DEĞİŞİKLİĞİ AÇIKLADI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili Bakan Özer’den satır başları

“14 Şubat 2022 yılında yayınlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu sadece bir başlangıçtır. Nihai kanun değildir. Her kanun gibi toplumsal taleplere göre yeni ilavelerle zenginleşecek, gelişecek olan bir kanundur. Önemli olan bu kadar büyük bir eğitim sistemine sahip olan bir ülkede öğretmenlere mahsus bir kanunun olmasıdır.”

“Öğretmenler, meslek kanununa ilişkin maniplasyonlara prim vermedi”

Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndaki kariyer sisteminin yeni olmadığının da altını çizen Özer, 2005 yılındaki uygulamada kota olduğunu bu kez kotanın kaldırıldığını söyledi. Yapılacak sınavın öğretmenlerin yeterliklerini değil almış oldukları eğitimi değerlendirmeye yönelik olduğunu bir kez daha hatırlatan Bakan Özer, “Yaklaşık 614 bin öğretmenimiz başvurdu.  614 bin öğretmenin tamamı ilk sınavda başarılı olduğu zaman hepsi uzman öğretmen veya başöğretmen olacak.” dedi.

Bu süreçte birilerinin öğretmenler ile Bakanlık arasına girdiğini de dile getiren Özer, öğretmenlerin bu maniplasyona prim vermediğini şu verilerle anlattı:

“Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik şartını sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95’i uzman öğretmenlik ve başöğretmenliğe başvurdu. Yaklaşık 614 bin. Bu öğretmenlerimizin yüzde 99’u eğitimlerini tamamladı. Gelirken de biraz önce genel müdürümüze başvuruları sordum. Dün itibarıyla eğitimini tamamlayan 526 bin 159  öğretmenimiz yani yüzde 88’i başvurularını tamamladı. Başvuru pazartesi gününe kadar devam edecek.”

Bu konuda sosyal medyada koparılan fırtınalarla gerçeklerin farklı olduğunun anlaşıldığını anlatan Özer, “Bunu görmekten gerçekten büyük mutluluk duyuyorum. Sizlere bize güvendiğiniz için en içten şükranlarımı sunuyorum. Biz birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz zaman çözemeyeceğimiz hiçbir problem olduğuna inanmıyoruz. İki tane de örnek kitapçık yayınladık ve herkes gördü ki bir problem yok çünkü biz sizlerin zaten uzman öğretmen olmanızı istiyoruz. Başöğretmen olmanızı istiyoruz. Sınavı yapacak olan başka bir kurum değil, Millî Eğitim Bakanlığı…Bu eğitimler daha önce de açıkladığım gibi her yıl tekrarlanacak bir defaya mahsus olan eğitimler veya sınavlar değil.” ifadelerini kullandı.

Tüm Bakanlık bürokratlarının bu konuya ilişkin illerde, ilçelerde öğretmenlerin görüşlerini aldığını da hatırlatan Özer, sınavla ilgili hiçbir değişikliğin olmayacağını tekrarladı. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldıktan sonra lisansüstü eğitim yapan öğretmenler ve uzman öğretmen olduktan sonra hizmet yılı nedeniyle başöğretmen olmadan emekli olma durumundaki öğretmenler için kanunda iyileştirmeler yapılacağını belirtti. 

BAKAN MAHMUT ÖZER TBMM AÇILDIKTAN SONRA ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İLE İLGİLİ YAPILACAK DEĞİŞİKLİĞİ AÇIKLADI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!