“CUMHURİYET VE TÜRKÇEMİZ” KONULU LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASI DENEME YARIŞMASI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millî Eğitim Bakanlığınca, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla gerçekleştirilecek etkinlik ve kutlama programları kapsamında, TDK iş birliğiyle “Cumhuriyet ve Türkçemiz” konulu lise öğrencileri arası deneme yarışması düzenlenecek. Başvurular için son tarih 9 Ekim.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla düzenlenecek etkinlikler çerçevesinde; dünyanın en kadim ve zengin dillerinden biri olarak kabul edilen Türkçenin öğrenciler arasında doğru ve etkili bir şekilde kullanımını yaygınlaştırmak ve bunun başarılı örneklerini ödüllendirerek teşvik etmek amacıyla Türk Dil Kurumu iş birliğiyle “Cumhuriyet ve Türkçemiz” konulu deneme yarışması yapılacak.

 

Son katılım tarihi 9 Ekim

2023-2024 eğitim öğretim yılı itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören bütün öğrencilere yönelik düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 9 Ekim 2023 olarak belirlendi.

 

Yarışmaya katılmak isteyen öğrencilerin, yarışma takviminde belirtilen son başvuru tarihine kadar öğrenim gördükleri okul müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor.

 

Yarışmada il ve Türkiye geneli olmak üzere iki kısımlı ödüllendirme yapılacak

İl düzeyinde yapılan değerlendirme sonucunda birinci olan öğrencilere Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan eserler arasından seçilmiş kitaplar armağan edilecek. Türkiye genelindeki yarışmada ise birinci öğrenciye 30.000 TL, ikinci öğrenciye 20.000 TL, üçüncü öğrenciye 10.000 TL, Seçici Kurul Ödülü’nü hak kazanan üç öğrenciye ise 5.000’er TL para ödülü verilecek.

Eserler yayınlanacak

Türkiye genelinde 81 ilde birinci seçilen eserler arasından seçici kurul tarafından yayımlanmaya uygun görülenler, Türk Dil Kurumu tarafından Türk Dili dergisinde yayımlanacak. Basımı yapılan dergi, yarışmaya eser gönderen öğrenciler ile İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerine gönderilecek.

“CUMHURİYET VE TÜRKÇEMİZ” KONULU LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASI DENEME YARIŞMASI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!