1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Kirada yeni dönem başladı: 20 bin TL kiraya ne kadar zam yapılacak? İşte 5 soru 5 cevap

Kirada yeni dönem başladı: 20 bin TL kiraya ne kadar zam yapılacak? İşte 5 soru 5 cevap

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konut kiralarında yıllık zam oranı yeniden TÜFE 12 aylık ortalamasına göre hesaplanmaya başladı. Buna göre ortalama 20 bin liralık kira için 13 bin lira zam yapılacak. Bu oran üzerinde her türlü zam talebi ise geçersiz olacak. İşte yeni dönemde kira zammıyla ilgili merak edilen tüm detaylar…

Yıllık konut kira zam oranlarının belirlenmesinde yeniden 12 aylık TÜFE ortalaması sistemine Önceki gün açıklanan enflasyon verileriyle birlikte tavan zam oranı yüzde 65.07 olarak belirlenmiş oldu. 2 Temmuz itibarıyla yıllık zam dönemi gelen konut kiracıları bu oranda zam yapacak. Ev sahipleri ise bu oran üzerinde zam talep edemeyecek.

Enflasyon düşüş trendine girmiş olsa da zaten yüksek seviyeye ulaşan konut kiraları için yüzde 65 büyük bir fark olacak.

20 BİN TL’LİK KİRA 33 BİN TL’YE ÇIKACAK

Yapay zeka ile veri analizi yapan Endeksa verilerine göre İstanbul’da ortalama kira 20 bin lira seviyesini aştı. Mevcutta 20 bin lira kirası bulunan bir tüketici, yüzde 65 olarak zam yaptığında 13 bin lira fark koyacak; kirası 33 bin liraya çıkacak.

YÜZDE 25 ZAM SINIRINA TAKILMAMAK İÇİN 2 TEMMUZ’U BEKLEDİLER

Kira zam sınırlaması nedeniyle evini yeni kiraya çıkacak ev sahipleri ve bazı emlakçıların yüzde 25 sınırına takılmamak için 2 Temmuz’u beklediği görülmüştü. Aynı zamanda bu sınır nedeniyle evini 2 yıldır kiraya vermeyenler de olmuştu. Emlakçılar, bu tarihten itibaren kiralık olarak sisteme girecek konutların sayısında artış olacağını ifade ediyor.

Konut kira zammında yeniden 12 aylık TÜFE ortalamasına dönülmesinin piyasayı kendi dengesine oturtacağını belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Milliyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada genel olarak yüzde 25 zam sınırı süresince uygulama üzerinde zamlar yapıldığını hatırlattı.

6 BİN TL FARK VAR

Konut piyasasında bozulan arz talep dengesi ve enflasyonist ortamla birlikte artan kiraları dengelemek için hükümet tarafından 8 Haziran 2022’de Türk Borçlar Kanunu’na eklenen geçici madde ile konut kiralarına yüzde 25 sınırı getirilmiş; karar iki yıl uygulanmıştı. 2 Temmuz 2024’e kadar olan kira sözleşmelerinde kira zamları yüzde 25 seviyesinde yapıldı ancak bu tarihten sonraki zamlar TÜFE ortalamasıyla yapılmaya başlandı. Kirası 15 bin lira olan bir tüketicinin zam dönemine göre ödediği bedelde 6 bin lira fark olacak.

5 SORU 5 CEVAP

1- TÜFE 12 aylık ortalamasının üstünde zam talep edilebilir mi?

Mevcutta TÜFE ortalaması yüzde 65.07 oldu. Zam için üst sınır olarak bu oran kabul ediliyor. Kanunlarda kira sözleşmelerinde TÜFE ortalaması üzerinde yazılan her türlü oran geçersiz.

2- Daha önce yüzde 25 zam yapılmış ise ev sahibi yeniden zam isteyebilir mi?

Örneğin nisandan nisana yenilenen sözleşme ve yapılan zam için halihazırda yüzde 25 sınırı uygulandı. Ev sahibi yeni bir zam dönemi için nisan 2025’i bekleyecek. Kira bedelleri, sözleşmenin yenileme ayında belirlenir ve kanun değişikliğinin ardından kira bedelinin yeniden belirlenmesi, ara zam yapılması hukuken geçersizdir.

3- Yüzde 65.07 altında daha düşük sabit bir zam belirlenebilir mi?

Evet TÜFE ortalaması altında sabit bir zam sözleşmeye eklenip uygulanabilir.

4- Dava süreci devam eden kiracılar ne yapacak?

Dava sürecinde olan kiracılar da yenileme döneminde yasal oranı uygulamak zorunda.

5- İş yerleri için uygulama nasıl olacak?

İş yerleri için kirada bir zam sınırı uygulanmadı. Onlar için mevcut TÜFE ortalama sistemi devam ediyor.

Kirada yeni dönem başladı: 20 bin TL kiraya ne kadar zam yapılacak? İşte 5 soru 5 cevap
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsiniz

Yeni haberlerden haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!