KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI BAŞLADI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Burs ve kredi başvurusu hakkında sık sorulan sorular:

Burs ve kredi başvurumu nereye yapacağım?

Kredi Yurtlar Kurumu’na burs ve kredi için e devlet bilgilerinizle linkten giriş yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Burs ve kredi başvurusu yapmak için tıklayınız.

2021 yılı burs ve kredi ödemeleri ne kadar?

Kredi Yurtlar Kurumu, burs ve kredi ödemelerini 2021 yılında linsan öğrencilerine 650 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1300 TL ve doktora öğrencilerine 1950 TL olarak yapıyor.

Burslar hangi tarihlerde ödeniyor?

Kredi yurtlar kurumu kredi ve burs ödemelerini her ayın 7’sinde hesaplara yatırıyor.

Burs ve kredi ödemeleri hangi bankadan yapılıyor?

Ödemeler Ziraat Bankası hesabına yapılmaktadır.

Memur olarak görev yapanlar da burs ve kredi başvurusunda bulunabilir mi?

Memur olarak görev yapanlar burs başvurusunda bulunamaz.

 

Burs başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler ve uyarılar:

BAŞVURU SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
• Burs / Kredi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından kamu kurum ve kuruluşları nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs / kredi hakkınız iptal edilecektir.
– İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.
– Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs / kredi almanızı engeller.
– Bekâr öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net geliri tam ve doğru olarak yazmalıdır.
– Burs ve kredi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler https://sonuc.gsb.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.
– Genel Müdürlüğümüz tarafından yapılacak bilgilendirmeler e-posta ve SMS üzerinden olacağından e-posta ve cep telefonu numaralarının doğru, aktif ve güncel olması gerekmektedir.
– Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.
– Bir öğrenci aynı anda hem burs hem kredi alamaz.
– Başvuru sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onayı yapmaları gerekmektedir. Taahhütname onayı yapmayan öğrencilere (öncelikleri olsa dahi) ödeme yapılamaz.

 Özel Durumu Olan Öğrenciler ve İstenen Belgeler

1- Şehit bekar ise bekar kardeşi Şehit evli ise çocuğu Gazi bekar ise kendisi, evli ise çocukları T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan teyit edilmektedir. Belge göndermenize gerek yoktur.

2- Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzeri engelli olduğuna ilişkin rapor sahibi olanlar. (Sağlık Kurulu Raporu, başvuru yapan öğrenciye ait olmalıdır. %40’ın altındaki raporlar özel durum kapsamında değildir. ) Belge göndermenize gerek yoktur. Sağlık raporlarına ilişkin veriler T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Ulusal Engelliler Veri Bankası ve e-Rapor Sistemi üzerinden teyit edilmektedir. Sağlık raporu bilginiz sistemde kayıtlı olmalıdır. Kayıtlı değil ise Sağlık Kurulu Raporu aldığınız hastane ile görüşerek rapor bilginizi Ulusal Engelliler Veri Bankası’na kaydettiriniz. Raporunuz “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” gereğince alınmış olan %40 ve üzerinde engelli olduğunuza dair Sağlık Kurulu Raporu olmalıdır. (e-Rapor sistemi üzerinden almış olduğunuz sağlık raporlarını e-Devlet Kapısı üzerinden kontrol ediniz.)

3- Anne ve babası vefat etmiş olanlar T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir. Belge göndermenize gerek yoktur.

4- Lise ve dengi öğrenimlerini T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında / sevgi evlerinde barınarak tamamlayanlar, 5395 Sayılı Kanunun 5 inci maddesi ( c ) bendine göre koruma altına alınan öğrenciler T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan teyit edilmektedir. Belge göndermenize gerek yoktur.

5- Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar Darüşşafaka Lisesi’ nden teyit edilmektedir. Belge göndermenize gerek yoktur.

6- “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış (amatör milli) yüksek öğretim öğrencilerinden T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrenciler (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç) Milli futbolcular Türkiye Futbol Federasyonu’ndan, diğer Milli sporcular T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü’nden teyit edilmektedir. Belge gönderilmesine gerek yoktur.

7- 2021 – 2022 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca yapılan Alan Yeterlilik Testi (AYT) sonucuna göre sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil alanında ham puan bazında ilk 100’e giren öğrenciler ÖSYM den teyit edilmektedir.

Detaylı bilgi için:

BURS VE KREDİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü Kredi ve Burs Hizmetleri Daire Başkanlığı Söğütözü Mah. 2176 Cadde No:25 ÇANKAYA/ANKARA GSB KİM numarası: 444 0 472

 

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURULARI BAŞLADI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!