LGS KAPSAMINDAKİ MERKEZÎ SINAVA İLİŞKİN SIKÇA SORULAN SORULAR YANITLANDI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in “Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezî sınavı, 4 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştireceğiz. Şimdiden sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.” açıklamasının ardından, 2022-2023 eğitim öğretim yılı sonunda Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu, “www.meb.gov.tr” internet adresinden açıklandı.

Bakanlık, söz konusu açıklamalardan sonra LGS kapsamındaki merkezî sınava ilişkin merak edilen soruların yanıtlandığı “LGS Sıkça Sorulan Sorular” adlı dokümanı yayımladı. Dokümana göre, sınava girecek adayların sınav ile ilgili soruları detaylı bir şekilde yanıtlanırken yanıtı verilen soruların sayısı 40’ı buldu.

Yanıtlar arasında 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden etkilenen öğrenciler ve bölgeler için sorular da yer aldı. Dokümanda, deprem nedeniyle olağanüstü hâl ilan edilen illerde kayıtlı öğrencilerin başvurularını nasıl yapacakları detaylıca anlatıldı.

Ders ve soru dağılımından hastanede eğitim hizmeti alan öğrencilere, sınava ilişkin en başından en sonuna kadar adayların ayrıntılı olarak bilgilendirildiği “LGS Sıkça Sorulan Sorular”da şu önemli başlıktaki soruların yanıtlarına yer verildi:

– Sınava girerken öğrencilerden istenecek belgeler nelerdir?

– Sınav yerimi nasıl öğreneceğim?

– Nakil olan, zorunlu adres değişikliği yapan ya da mevsimlik işçilik, hastalık, tayin gibi mücbir sebeplerden başka illerde bulunan öğrenciler sınava nasıl girecekler?

– Merkezî Sınavda oturumlarda hangi dersler yer almaktadır, soru dağılımı nasıl olacak?

– Süreğen hastalığı olan öğrenciler için sınav esnasında sunulacak tedbirler nelerdir?

– Görme/İşitme yetersizliği olan çocuğum sınava girecek, ne yapmalıyım?

2023 yılı merkezî sınava ilişkin sıkça sorulan soru ve cevaplara ulaşmak için tıklayınız.

 

 

LGS KAPSAMINDAKİ MERKEZÎ SINAVA İLİŞKİN SIKÇA SORULAN SORULAR YANITLANDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

%d blogcu bunu beğendi: