MEB, ÖZEL EĞİTİM İHTİYACI OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN “DİJİTAL ÖĞRENİYORUM” ÇALIŞMASINI TAMAMLADI

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millî Eğitim Bakanlığı, özel eğitim öğrencilerinin öğrenme ihtiyaçlarını karşılamak ve iyi olma hallerini korumak amacıyla yenilikçi öğrenme ortamları ile içeriklerin geliştirilmesi ve üretilmesinin desteklenmesi kapsamında yürütülen ‘Dijital Öğreniyorum’ çalışmasını tamamladı.

Yenilikçi Öğrenme Ortamları, Materyalleri ve Fırsatları” ana başlığı altında “Tüm çocukların (hem yüz yüze hem de harmanlanmış eğitim ortamlarında) öğrenme ihtiyaçlarını karşılamak ve iyi olma hallerini korumak amacıyla yenilikçi öğrenme ortamları, materyal içeriklerin geliştirilmesi, üretilmesi ve tedarik edilmesini destekleme” kapsamında yürütülen ‘Dijital Öğreniyorum’ çalışması tamamlandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile UNICEF iş birliğinde 2021-2025 Ülke Programı kapsamındaki çalışma, Dijital Özel Eğitim Projesinin ikinci ayağı olarak gerçekleştirildi. Yürütülen çalışma kapsamında, Genel Müdürlüğe ait, genişleyen ve sürekli değişen yapıda, sınırsız sayıda dijital kitap üretebilecek yeteneğe sahip yönetici paneli ve multimedya katmanlı oyun motorunun kurulumu yapıldı. Yapısal şekilde kalıcı olan bu sistem sayesinde Genel Müdürlük tarafından bundan sonraki süreçte içeriği geliştirilecek olan ders kitapları veya yardımcı kitapların dijital dönüşümü sağlanabilecek.

62 kitap dijitalleştirilerek 8 bin 379 etkinlik dijital ortama taşındı

Çalışma çerçevesinde, içeriği geliştirilerek basımı yapılan 62 kitap dijitalleştirilerek, kitaplarda yer alan 8 bin 379 etkinlik dijital ortama taşındı. Kitapların dijital platforma aktarılması ve etkinliklerin dönüştürülmesi için “Özel Eğitim İçin Dijital Eğitim Materyalleri” (ozdem.eba.gov.tr) isimli kullanıcı dostu panel geliştirilerek EBA’ya entegre edildi.

Özel Eğitimde sürdürülebilirlik ve erişilebilirlik kapsamında ise dijital dönüşümü yapılarak interaktif hale getirilen kitaplar; Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı özel eğitim anaokulları, anasınıfları, 1. 2. ve 3. kademe özel eğitim uygulama okulları, özel eğitim meslek okullarında öğrenim görmekte olan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda kaynaştırma-bütünleştirme yoluyla öğrenim görmekte olan öğrenciler, evde-hastanede eğitim hizmetinden yararlanmakta olan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik değerlendirildi. Ayrıca kaynaklar, normal gelişim gösteren okul öncesi ilkokulda eğitim gören öğrencilerin de öğrendiklerini eğlenerek pekiştirmeleri için kullanabileceği hale getirildi.

Etkinlik çeşitliliği sayesinde öğretmenlerin ders içeriklerini daha verimli aktarmaları hedeflendi

Diğer taraftan çalışma ile öğretmenler, akıllı tahtalarda EBA platformu hızlı giriş sekmesinde bulunan “Dijital Özel Eğitim” (https://ozdem.eba.gov.tr/login) butonunu tıklayıp ek materyale gereksinim duymadan alanında uzman akademisyenler ve öğretmenler tarafından oluşturulmuş dijital materyallere erişim sağlayabilecek. İlgili kazanımın öğretim esnasında ve ardında yapılacak olan izleme sürecinde kullanılabilecek etkinlik çeşitliliği sayesinde öğretmenlerin ders içeriklerini daha verimli aktarmaları ve kaliteli içeriklerin her öğretmene ulaşması hedeflendi.

Dijital Özel Eğitim içerisinde dijital eğitim materyaline dönüştürülen kitapların sınıf içinde uygulanması ile beraber, etkinliklerin ödevlendirme yoluyla da her öğrencinin ev ortamlarında ve sağlık sorunları nedeniyle hastanede olan öğrencilerin eğitim faaliyetlerine devam etmesi amaçlandı. Bu bağlamda, öğretmenler kaldıkları ünite adını ve etkinlik numarasını öğrencilere ve velilere ileterek ilgili kazanım etkinliklerine yönelik ödevlendirmeler yapabilecek, böylece mücbir sebeplerle eğitim öğretime ara verilen dönemde öğrenme kayıplarının en aza indirgenmesi sağlanacak.

 

 

MEB, ÖZEL EĞİTİM İHTİYACI OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN “DİJİTAL ÖĞRENİYORUM” ÇALIŞMASINI TAMAMLADI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!