Öğretmenlik Meslek Kanunu Detayları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğretmenlik Meslek Kanunu detayları açıklandı. Sendikalar ve öğretmenlerin içeriğini merakla beklediği öğretmenlik meslek kanunu ve 3600 ek gösterge konusunda açıklama geldi.

Öğretmenlik Meslek Kanunu İçeriğinde Neler var?

1- Öğretmenlik kariyer mesleği olarak tanımlanarak, adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik alanlarında hakları, görevleri ve sorumlulukları da netleştirilecek.

2- Öğretmenlikte adaylık kaldırma sınavı iptal edilecek. Bunun yerine öğretmenlerin mesleki gelişmeleri temelinde bir program uygulanarak adaylara destek olunacak.

3- 10 yılını doldurmuş öğretmenlere “uzman öğretmenlik” imkanı getiriliyor. Eğitimlerini tamamlayan ve yapılan sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenler, hem bir derece alacak, hem de maaşlarında 1000 lira artış olacak. Yüksek lisans yapmış öğretmenler ise sınavdan muaf tutulacak.

4- 10 yıllık uzman öğretmenler, eğitimlerini tamamlayıp sınavda başarılı oldukları takdirde başöğretmen unvanı ile görev yapacak. Bu öğretmenlere ilave bir derece verilecek, maaşlarında da 2000 lira artışa gidilecek.

5- Doktora yapmış öğretmenler ise bu sınavdan muaf tutulacak. Böylece öğretmenlere kariyer basamaklarında ilerleme imkanı sunulurken, lisans üstü eğitim için de çok önemli teşvikler verilecek.

6- Bunun yanı sıra birinci derecedeki öğretmenlerin ek göstergeleri 3600`e çıkarılacak.

7- Ayrıca sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımı da ortadan kaldırılıyor. Mecburi hizmet hariç özlük hakları, atamalar, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenlerle aynı haklara sahip olacak.

3600 Ek Gösterge Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

İlk defa 2018 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirilen ve bu yıl çalışmaları hızlandırılan 3600 ek gösterge ile ilgili Mahir Ünal açıklamasında; 3600 ek göstergenin öğretmenlerin meslek kanununda yer alacağı fakat 15 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Bu kapsamda Çalışma Bakanlığı’nın diğer mesleklerle ilgili 3600 ek gösterge hazırlıklarının 2022 yılı içerisinde tamamlanacağını ifade etti.

 

Öğretmenlik Meslek Kanunu Detayları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!