OKUL KANTİNLERİNDE “ÇORBA VE MEYVE GÜNÜ” ETKİNLİĞİ BAŞLATILDI

Haber Son Dakika
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haber Son Dakika

Etkinliğin gerçekleştirildiği okullardan biri olan Ankara Canan Özbağı İlkokulu öğrencilerine etkinlik kapsamında mercimek çorbası ve mandalina dağıtıldı. Burada uygulamaya ilişkin açıklama yapan MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Koordinatörü Gülcan Kılınç, “Okulumda Sağlıklı Besleniyorum” programı çerçevesinde öğrencilerde sağlıklı beslenme alışkanlığını geliştirmek ve onları geleneksel tatlarla buluşturmak için “çorba ve meyve günü” planladıklarını söyledi.
Kılınç, “meyve günü” etkinliklerinde öğrencilere mevsiminde meyve tüketmenin faydalarını anlattıklarını; “çorba günü”nde ise ambalajlı gıdalar yerine geleneksel Türk mutfağına yönelik farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını ifade etti.
Programın başlatılması için 4 Mart Dünya Obezite Günü’nü seçtiklerini dile getiren Kılınç, “Bu etkinliklerle öğrencilerimizin küçük yaşlardan itibaren farkındalıklarını geliştirerek yaşantılarında obeziteye maruz kalmamaları ve bu konuda mücadele etmeleri için kendilerine destek vermek istiyoruz.” diye konuştu.
Etkinliğe katılan öğrenciler de çorbaları beğendiklerini ve dağıtıma devam edilmesini istediklerini ifade etti.
Uygulama nasıl olacak?
Okul kantinlerinde öğrenciler için “çorba ve meyve günü” düzenlenmesine ilişkin uygulamanın detayları, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünce illere gönderilen yazıda anlatıldı.
Yazıda, “Okulumda Sağlıklı Besleniyorum” programı ile resmî ve özel okullarda, sağlıklı beslenme alışkanlığı, gıda güvenliği, gıda kalitesi konularında farkındalığı artırmanın, uluslararası standart ve şartlara uygunluğu sağlamanın, güvenilir ve kaliteli gıdanın servis edildiği ortamları geliştirmenin, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmanın hedeflendiği vurgulandı.
Bu kapsamda, kayıt belgesi alan gıda işletmelerinde haftanın bir gününde, üretildiği yerde tüketime sunulması şartıyla “çorba günü” satışı yapılacak.
Ayrıca, okul yönetimince belirlenen haftanın bir gününde de “meyve günü” etkinliği düzenlenecek.
Uygulama için afişler hazırlandı
Bu kapsamda, “meyve günü” için hazırlanan “Sulu sulu meyveler, güç versin vitaminler!”, “Elma, portakal, muz! Haydi, arkadaşlar yemiyor muyuz?”, “Meyveleri keyifle tüket, enerjini yükselt!” yazılı afişler ile “Çorbam var sıcak tasta, olmam ben hiç hasta!”, “Mercimek, domates, tarhana! Ne duruyorsun kaşıklasana!”, “Çorbamız sofrada! Lezzet ve sağlık bir arada!” ifadelerinin yer aldığı “çorba günü” afişleri de okullara gönderildi.

OKUL KANTİNLERİNDE “ÇORBA VE MEYVE GÜNÜ” ETKİNLİĞİ BAŞLATILDI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!