Okul zümre öğretmenleri arasında her eğitim ve öğretim yılında en az bir kez ders ziyareti yapılacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi’nde değişen ve gelişen şartlar ile beraber ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda düzenlemeler yapıldı. Yapılan düzenlemeler ile zümre öğretmenlerinin birbirini desteklemesi, tecrübe paylaşımında bulunması, alınacak kararların daha etkili ve verimli bir şekilde uygulanması amaçlandı.

Ocak ayı başında yürürlüğe giren değişiklikler ile Bakanlığa bağlı her derece ve türdeki resmî ve özel, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında eğitim kurulları ve zümrelerin oluşturulmasına yönelik temel ilkeleri, yönetimi, işleyişi ve işlevleri düzenleyerek eğitim kurumlarının birbirlerini tanımasını, tamamlamasını ve bir bütün oluşturmasını sağlamak; eğitim kurumlarında öğretim programlarını uygulama sürecinde eğitim kurumu, ilçe, il ve ülke genelinde birliktelik sağlamak amaçlandı. Ayrıca aynı hükümler doğrultusunda alınan karar ve sonuçlarının izleme ve değerlendirilmesinin yapılması sağlanacak.

Okul zümre öğretmenleri arasında, zümrenin ortak kararı ile her eğitim ve öğretim yılında en az bir kez ders ziyareti yapılacak. Bu düzenlemeyle, zümre öğretmenlerinin birbirini desteklemesi, tecrübe paylaşımında bulunması, iyi örneklerin paylaşılarak mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, alınacak kararların daha etkili ve verimli bir şekilde uygulanması amaçlandı.

Ayrıca Bakanlıkça yayımlanan öğretim programlarında yer verilen değerlerin; örtük öğrenme yoluyla öğrencilere kazandırılmasına yönelik, zümreler arası işbirliği ve bilgi alışverişini desteklemek amacıyla düzenleme yapıldı.

Ortak yazılı ve uygulamalı sınavlar sonrasında ve dönem sonunda öğrenci başarısının ölçülmesi ve değerlendirilmesi, sınav analizleri yapılarak konu ve kazanım eksikliği tespit edilen öğrenciler için eylem planlarının hazırlanıp uygulanması, gerekli izleme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla düzenlemeye gidildi.

Yönerge’ye ulaşmak için TIKLAYINIZ

 

Okul zümre öğretmenleri arasında her eğitim ve öğretim yılında en az bir kez ders ziyareti yapılacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!