1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Türkiye, ‘gri liste’den çıkabilecek mi?

Türkiye, ‘gri liste’den çıkabilecek mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Şimşek, Asya temasları için Singapur’da… Türkiye, ‘gri liste’den çıkabilecek mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Asya’daki ilk yatırımcı toplantısı için Singapur’a gitti. Şimşek, bugün başlayan ve iki gün sürecek temasları sırasında Asya’daki reel sektör temsilcileri ve küresel fonların yöneticileriyle bir araya gelecek. Şimşek’in, Türkiye’nin FATF’ın gri listesindeki durumunun da ele alınacağı toplantıda konuşma yapması planlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Singapur’da iki gün boyunca yatırımcılarla görüşecek ve resmi temaslarda bulunacak.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Bakan Şimşek, bugün başlayan Singapur ziyaretini yarın akşam tamamlayacak.

 

Şimşek, Singapur’da iki gün boyunca çok sayıda yatırımcıyla görüşecek, ikili resmi görüşmelerde bulunacak.

 

Singapur Başbakanı ve aynı zamanda Maliye Bakanlığı görevini yürüten Lawrence Wong ile görüşecek Şimşek, ziyareti kapsamında Singapur Cumhurbaşkanı Tharman Shanmugaratnam tarafından da kabul edilecek.

 

Bu görüşmelerde iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkiler ele alınacak.

 

Temasları kapsamında Asya’daki reel sektör temsilcileriyle bir araya gelecek olan Şimşek, Asya’da ilk kez gerçekleştireceği “road show” kapsamında küresel yatırım fonlarının yöneticileriyle de görüşecek.

 

Bu görüşmelerde Türkiye’nin ekonomi programını anlatacak Şimşek, şirket ve fonları ülkeye yatırıma davet edecek. Şimşek’in görüşeceği şirketler, doğrudan yatırım potansiyeli açısından da önem taşıyor.

 

Güneydoğu Asya’nın önemli ticaret ve finans merkezlerinden Singapur ile Türkiye arasında kapsamlı bir Serbest Ticaret Anlaşması bulunuyor.

 

İki ülkenin konumu da birbiri için stratejik önem taşıyor. Türk şirketleri Singapur’u Asya pazarı için üs olarak görürken Türkiye de Singapur merkezli şirketlerin Avrupa Birliği pazarına erişimi için önemli bir merkez olarak görülüyor.

FATF Genel Kurulu’na da katılacak

Bakan Şimşek’in, Singapur’da gerçekleştirilecek Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) Genel Kurul toplantısına da katılması bekleniyor.

 

Şimşek’in, Türkiye’nin FATF’ın gri listesindeki durumunun da ele alınacağı toplantıda konuşma yapması planlanıyor.

 

FAFT’ın gri listesi ne anlama geliyor?

Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force – FATF), 1989’da suç gelirlerinin aklanması, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının finansmanının önlenmesi amacıyla İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (Organization for Economic Co-operation and Development – OECD) tarafından kurulan bir organizasyon.

 

Dünya genelinde 200’den fazla ülke FATF tavsiyelerine uyacağını taahhüt etti. Türkiye de 1991’de FATF tavsiyelerini kabul ederek teşkilata üye olmuştu.

Bu kapsamda, finansal ve finansal olmayan kuruluşlardan suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanının önlenmesiyle ilgili veri toplamak, şüpheli işlem bildirimlerini almak, analiz etmek ve gerektiğinde detaylı inceleme yapmak veya yaptırmak amacıyla 1997’de Maliye Bakanlığı bünyesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) kuruldu.

 

Kaynak AA

Türkiye, ‘gri liste’den çıkabilecek mi?
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsiniz

Yeni haberlerden haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!