1. Haberler
  2. Eğitim
  3. YÖK: Üniversitelilerin yarısından fazlası çift doz aşılı

YÖK: Üniversitelilerin yarısından fazlası çift doz aşılı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YÖK: Üniversitelilerin yarısından fazlası çift doz aşılı

Üniversiteler bu yıl yüz yüze eğitim ağırlıklı olmak üzere yavaş yavaş açılmaya başladı. YÖK Başkanı Erol Özvar, üniversite öğrencilerinin yüzde 65.6’sının çift doz aşısının yapıldığını söyledi, yeni öğretim yılında yüz yüze eğitim ve salgına yönelik alınan önlemleri anlattı:

 

ÇEVRİMİÇİ DERSLER DE DEVAM EDECEK

 

COVID-19 salgınının devam ettiği bu dönemde üniversitelerde derslerin yüz yüze yapılmasının yanında çevrimiçi ve çevrimdışı yöntemlerden de istifade edilecek. Böylece eğitim-öğretimi kesintisiz sürdürebileceğiz. Üniversitelerimiz, salgın öncesinde de kullandıkları uzaktan öğretim yöntemini, salgın esnasında bütün programlara genişleterek bir hayli tecrübe kazanmış oldu. Bu tecrübe ile bu yeni akademik yılda gerekli gördükleri derslerin belirli bir oranını bu yöntem ile verebilecekler. Öğretim elemanlarımız derslerin büyük kısmını yüz yüze sınıflarda anlatacaklar. Bir kısım teorik dersleri ise senkronize olarak öğrencilere aynı anda çevrimiçi sunabilecekler. Üniversitelerimiz, asenkron yani derslerin video kayıtlarının alınıp öğrenciler tarafından izlenmesinin önünü açan uygulamaları da yapabilecekler. Böylece yüz yüze öğretimin yanı sıra online, senkron ve asenkron gibi uzaktan eğitim yöntemleri ile dersler çeşitlendirilmiş bir şekilde yürütülebilecek. Salgın esnasında bu yöntemlerin bir arada uygulanması öğretimin kesintisiz sürdürülebilmesi için vazgeçilmezdir.

 

UYGULAMALI EĞİTİM YÜZ YÜZE OLACAK

 

Uygulamalı öğretimler, stajlar ve iş yerinde mesleki eğitimlerin de tedbirlere uyularak devam etmesi gerekiyor. Öğrencilerimizin staj ve iş yeri mesleki eğitimlerinde kamu ve özel sektör kurumlarından gerekli anlayışı göstermelerini, tedbirlere riayet etmek suretiyle kapılarını öğrencilerimize açmalarını bekliyoruz.”

 

ÜNİVERSİTELERDE SALGIN ÖNLEMLERİ GİRİŞLERDE HES KODU KONTROLÜ

 

BAŞKAN Özvar, yüz yüze eğitimde alınacak salgın önlemlerini şöyle sıraladı: “YÖK’ün koordinasyonunda üniversitelerimiz, Sağlık Bakanlığı ile şu an protokol yapmış durumda. Bu protokol sayesinde üniversitelerimiz dijital verilerle COVID-19’u üniversite ölçeğinde, kampüs ölçeğinde takip etme imkanına sahip. Yine kampüs, bina girişleri veya gerekli görülen yerlerde üniversitelerimiz HES kodlarının kontrollerini yaparak riskli temaslıları veya virüse yakalanmış olanları izleyebilecek.

 

MASKE ZORUNLU

 

Maske takmak sınıflarda zorunlu olacak. Sadece sınıflarda değil, kapalı bütün toplanma alanlarında üniversite personeli ve öğrencilerimizden maske takmalarını isteyeceğiz. Sadece derslikler değil, yemekhane ve yurtlar için de bu durum geçerli. Kantin ve kütüphaneler gibi kapalı sosyal tesislerde de durum o şekilde. Dersliklerde öğrencilerimizin mümkün mertebe mesafeye dikkat ederek oturması, maskesini çıkarmaması gerekiyor.

 

KAMPÜS REHBERİ

 

Kampüslerimizde herhangi bir COVID-19 vakasına rastlanması ve vakaların artması durumunda Sağlık Bakanlığı’nın rehberi doğrultusunda kararlar alınıp, tatbik edilecek. Öğrencilerimiz eğer maskelerini takar, mesafe ve temizlik kurallarına riayet ederlerse kampüslerimizde vakaların artmayacağı bilim insanları tarafından dile getiriliyor. Önemli olan tedbir ve kurallara uyulması. Bu önlemler aşılanma ile desteklendiğinde kampüslerde öğretim kesintisiz devam edebilecektir. Yükseköğretim Kurulu olarak hazırladığımız ‘Kampüs Ortamına Yönelik Uygulamalar Rehberi’nde derslikler ve çalışma salonlarında COVID-19’a karşı alınacak tedbirler yer alıyor. Bunlardan bazıları şunlar:

 

– Temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulması,

 

– Dersliklerin mümkün mertebe havalandırılması,

 

– Ortak kullanım alanlarının periyodik olarak temizlenmesi,

 

– Sosyal aktivitelerin mümkün olduğunca açık havada sürdürülmesi,

– Sınıflarda kapasite planlamasının yapılması,

 

– Kalabalık grup çalışmalarından kaçınılması,

 

– Ders saatlerinin sınırlı tutularak blok derslerin yapılmaması.

 

Kaynak Hürriyet

YÖK: Üniversitelilerin yarısından fazlası çift doz aşılı
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsiniz

Yeni haberlerden haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!