1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Yüzde 25 zam sınırı kalkıyor: Kiracıya çifte kontrat şoku

Yüzde 25 zam sınırı kalkıyor: Kiracıya çifte kontrat şoku

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kiraya getirilen yüzde 25 zam sınırı Temmuz’da bitiyor. Peki zam sınırının kalkmasıyla ev sahipleri kiralara fahiş zam yapabilir mi? Son iki yıldır kiralara getirilen sınır nedeniyle yüzde 25 zam yapmak zorunda kalan ev sahipleri, kiracıları altışar aylık iki ayrı kontrat yapmaya zorluyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in iki yıldır süren kira zamlarındaki yüzde 25 sınırının dezenflasyon ortamına girilmeye başlaması nedeniyle bu yılın Temmuz ayından itibaren kalkabileceğini açıklaması sonrası zam oranlarının 2024 Temmuz ayından itibaren enflasyona göre belirlenmesi sistemi devreye girecek.

Temmuz ayının enflasyon oranının ise yüzde 60’lar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

HUKUKÇULAR UYARIYOR: KİRACIYA MAHKEME YOLU AÇIK

Ev sahipleri ise mevcut enflasyon oranını az buluyor. Ancak kira sözleşmelerinde yıllık enflasyonun baz alınması gerektiğini belirten hukukçular “Bunun üzerinde bir talepte kiracıya mahkeme yolu açıktır” uyarısı yapıyor.

“KİMSE YÜZDE 25’E UYMADI”

Ev sahiplerinin Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı yüzde 60’ları az bulduğunu söyleyen Yuvam Emlak’ın sahibi Ersin Çetin, Türkiye Gazetesi’ne şunları söyledi:

“Zaten piyasada bu oranlara uyanların sayısı oldukça azdı. Ara bulucuya dahi gidilse iki taraf ortalama yüzde 50-60’da buluşuyordu. Karşılıklı iyi niyetli yapılan zamlarda da ortalama oran yüzde 70-80’ler bandındaydı.

ZAM SINIRI KALKTI AMA…

Şimdi Temmuz sonrası ev sahipleri, sanki serbest piyasaya geçilecekmiş gibi davranıyorlar. Ve yüksek zam talepleri gelmeye başladı. Ancak sınır kalksa bile yapılan zam, yıllık enflasyon oranında olacak. Bu da ortalama yüzde 60’a tekabül edecek. Bunun üstündeki zam yasal değil. Bu sebeple kiracının ev sahibini dava etme hakkı var. Yani zam sınırı kalktı; ama ucu açık değil. Bu yüzden kiracıya çık baskısı yapılıyor” diye konuştu.

 

“6 AYLIK KISA DÖNEM KONTRAT İMZALATMAK İSTİYORLAR”

 

Bazı ev sahiplerinin tahminî yüzde 60’ları bulan rakama razı olduğunu dile getiren Çetin, “Şimdi de yüzde 60’a takılmamak için 6 aylık kısa dönem kontrat imzalatmak isteniyor. Bu da yılda çift zam demek. Temmuz!da girdiniz, Ocak ayına kadar ödediniz. Ocak!ta yeni fiyattan Temmuz’a kadar bir sözleşme daha yapılıyor. Aslında bu yasal değil; ancak bu şartlarla ev verenler var. Ev sahipleri sanki iki yılın acısını çıkarır gibi davranıyor” ifadelerine yer verdi.

KİRACIYA DAVA YOLU AÇIK

Hukukçular, Temmuz!dan sonra kira zam oranlarında serbest piyasanın değil “enflasyon oranı”nın belirleyici olacağını bildiriyor.

Avukat Sibel Aslan, “Zam sınırı kalkıyor diye kiracılar tüm haklarını kaybetti diye bir durum yok. Enflasyonun üstünde zam için dava yolu açık. Yine yüzde 25 zam sınırında olduğu gibi enflasyon rakamı artışı belirleyecek. Anlaşamama durumunda ise ara bulucular devreye girecek” dedi.

BEŞ YILLIK KİRACILAR İÇİN DURUM FARKLI

Beş yıllık kiracılar için durumun biraz daha farklı olduğunu ifade eden Aslan, “Burada da yeni değerleme ortaya çıkıyor. Şayet kiracı beş yıl ve üstünde aynı evde oturuyorsa ev sahibi emsal fiyat belirleyebilir. Yine ara bulucularla ortak bir fiyat biçiliyor” dedi.

 

 

 

Kaynak Ekonomim

Yüzde 25 zam sınırı kalkıyor: Kiracıya çifte kontrat şoku
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsiniz

Yeni haberlerden haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!