Bakan Mahmut Özer’den Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması ” Danıştay bütün itirazları reddetti Anayasa Mahkemesi karar vermedi”

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Mahmut Özer’den satır başları

Tüm süreç istişarelerle gerçekleştirildi ve isteğe bağlı bir mekanizma kuruldu. On yıllık öğretmenimiz, 180 saat uzaktan eğitim ve bir sınav -ama öğretmenin yeterliliğini ölçmeye yönelik sınav değil, aldığı bu eğitimi değerlendirmeye yönelik bir sınav- ardından uzman öğretmen, 240 saatlik eğitim ve bir sınavla başöğretmen mekanizması… Master yapmışsa uzman öğretmenlik sınavından muaf, doktora yapmışsa da başöğretmenlik sınavından muaf.”

“Hiç kimse öğretmenimizi bizden daha fazla düşünemez”

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na yönelik boykot çağrılarına değinen Özer, kapsam içindeki 600 bin öğretmenin aileleriyle birlikte 2,5 milyon kişilik bir kesime karşılık geldiğini, o nedenle seçime doğru giderken konunun rant olarak görüldüğünü kaydetti. Özer, inanılmaz algı operasyonları yapıldığını belirterek şunları söyledi:

“İnanılmaz troll hesaplar… Hepsini tek tek çıkardık. Hiç geri adım atmadık çünkü yaptığımız şeyde bir problem yok, yani irrasyonel bir durum yok. Şartlarını sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95’i uzman ve başöğretmenlik için başvurdu. Başvuran öğretmenlerin yüzde 99’u eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenlerimizin yüzde 98’i de sınava başvurdu. Ben tüm öğretmenlerimize o boykot çağrıları yapanlara, trollere prim vermedikleri için en içten şükranlarımı sunuyorum. Hiç kimse öğretmenimizi bizden daha fazla düşünemez. Mümkün değil. Biz bu eğitim sistemindeki öğretmenlerimizin koşullarını iyileştirmek için çırpınıyoruz.”

Kanun’a ilişkin Danıştay’a başvurulduğunu, Danıştay’ın bütün itirazları reddettiğini belirten Özer, “Anayasa Mahkemesi karar vermedi. Kararı erteledi. Sanki yeni bir açılım yapılacakmış gibi sendikalar, STK’ler algı operasyonları yapmaya devam etti. Hatta Millî Eğitim Bakanlığı olarak bizden sınavı ertelememiz talepleri oldu. Sorular basıldı. Salı günü itibarıyla da bütün illere, ilçelere evraklar ulaştırılacak. Baktılar ki olmuyor. Bu defa deli saçması bir iddia ortaya atıldı: ‘Sınav soruları elden ele dolaşıyor.’ Hemen suç duyurusunda bulunduk.” dedi.

Bu dönemin tarihi yazılırken kimlerin öğretmenin yanında olmadığı hâlde yanındaymış gibi davrandığının da yazılacağını ifade eden Özer, “Hayatında bir tek öğretmen ataması yapmamış olan kişi, sanki öğretmen sevdalısı gibi ortaya çıktı. 19 yılda 750 bin öğretmen ataması yaptık.  Eğer Millî Eğitim Bakanlığı ‘Tüm öğretmenler sınava girmek zorundadır.’ deseydi tüm öğretmenlerin maddi haklarının iyileştirilmesi için o zaman eylem yapılabilirdi. İsteğe bağlı. Şunu açıkça deklare ettik: 7354 Sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu sadece bir başlangıçtır. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun nihai hâli değildir. Her yıl iyileştirmelerle öğretmenlerimizin koşullarını düzeltecek kanuni düzenlemelerin yapılmasına açıktır. Önemli olan, Öğretmenlik Meslek Kanunu adında öğretmene mahsus bir kanun olmasıdır. 3600 hakkı ilk defa öğretmenler için bu Kanun üzerinden düzenlendi. Daha sonra diğer meslek grupları için 3600 düzenlemesi getirildi. Sanki bunlar zikredilmemiş gibi, sanki bu kanuni düzenlemelere yeni iyileştirmelere açık değilmiş gibi sürekli bir algı operasyonu yapılması gerçekten kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir durum. Ben inanıyorum ki 19 Kasım’da bu sınav yapıldıktan sonra herkes oturup değerlendirecek. Kimler hangi manipülasyonları yapmış? Kimler bu haklara kavuşmamızı engellemek için sanki bizim yanımızdaymış gibi davranarak sureti haktan göründü. İstirhamım, onları gözden geçirmeniz.” ifadelerini kullandı.

Okul iklimini güçlendirmek, okulların sağlıklı güvenilir ortama sahip olabilmesi için çalıştıklarını belirten Özer, “Eğitimimizin kalitesini sürekli artırmak, eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek, kimsenin sosyo ekonomik arka planına bakmaksızın herkesin en nitelikli eğitime erişimini sağlamak üzere seferber olacağız.” dedi.

 

 

Bakan Mahmut Özer’den Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması ” Danıştay bütün itirazları reddetti Anayasa Mahkemesi karar vermedi”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!