Bakan Yusuf Tekin’den Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmen yetiştirme süreci ile öğretmenin özlük hakları ile ilgili açıklama

Yusuf Tekin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Anayasa Mahkemesi tarafından belli maddeleri iptal edilen Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun revize edilmesi ve öğretmen yetiştirme sürecinin bir daha ele alınması konularında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tekin konuşmasında öğretmenin özlük hakları konusunda da önemi ifadelere yer verdi.

Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili “Benim arzum, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlerin talepleri doğrultusunda, belki biraz daha kapsamlı bir şekilde, çünkü bizim çok farklı sayıda kanuna derç edilmiş öğretmenlerimizi ilgilendiren hükümler var. En azından onların hepsi tek bir çatı kanunda birleştirilebilir” dedi. Tekin, Anayasa Mahkemesi’nin, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bazı maddelerini iptal kararı verdiğini hatırlatarak, gerekçeli karar kendilerine ulaştığında buna uygun hareket edeceklerini söyledi.

Yusuf Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, öğretmenlerin talepleri doğrultusunda, biraz daha kapsamlı şekilde ele alınabileceğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen yetiştirme süreci ile ilgili de şöyle konuştu:

En çok üzerinde duracağım konu 2017 yılında üzerinde yüzlerce toplantı, çalıştay yaparak oluşturduğumuz bir metnimiz vardı; Öğretmen Yetiştirme Strateji Belgesi. Bütün yasal prosedürleri tamamlamıştık. Öğretmen Yetiştirme Strateji Belgemiz ve Türkiye’deki öğretmen yetiştirme sürecini lisans düzeyindeki fakültelerden ele alıp öğretmen olarak istihdam edilme sürecinden öğretmen olarak istihdam edildikten sonraki hizmet içi eğitim sürecine kadar hem öğretmen niteliklerinin artırılması hem de eğitim öğretim sürecinin sağlıklı hale getirilmesi… Dolayısıyla öğretmen yetiştirme süreci benim bu dönemdeki çözmek istediğim en temel problemlerden bir tanesi. Yeni dönemde inşallah öğretmen yetiştirme sürecini ele alıp bunu tepeden tırnağa revize etmek istiyoruz.” dedi.

Bakan Yusuf Tekin, öğretmenin özlük hakları ile ilgili olarak: “Bu sürecin içinde öğretmen arkadaşlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesinden, öğretmen arkadaşlarımızın en temel eleştirilerinden bir tanesi olan öğretmenin sosyal statüsü ve itibarıyla ilgili almak istediğimiz tedbirler var. İnşallah yani ana çalışma konularımızdan bir tanesi bu olacak.

Bakan Yusuf Tekin’den Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmen yetiştirme süreci ile öğretmenin özlük hakları ile ilgili açıklama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!