Danıştay Uzman ve Başöğretmenlik Sınavının İptali İçin Açılan Davada Kararını Açıkladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim-Sen’in yaptığı başvuruyu değerlendiren Danıştay 2. Dairesi, davanın esasına ilişkin karar vermeden önce yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararını verdi. Başvuruyu reddeden Daire, oybirliğiyle verdiği kararda, Yönetmeliğin öğretmenlerin mesleklerinde kariyer ve liyakat esaslarına uygun olarak ilerlemelerdi, mesleki gelişimlerini sağlamaları ve bunlara bağlı olarak da özlük haklarının iyileştirilmesi amacıyla öğretmenlik mesleği için kariyer basamakları oluşturulduğunu vurguladı.

Kararda şöyle denildi: “Öğretmenlerin gelişimlerinin sağlanması, niteliklerinin iyileştirilmesi, statülerinin yaptıkları görevin önem, güçlük ve sorumluluk derecesi çerçevesinde olması gereken seviyeye yükseltilmesi amacıyla, hizmet süresi, disiplin cezası, mesleki gelişim çalışmaları gibi objektif kriterlerin uygulanmasının, kamu personel rejiminde aranan unsurlardan olan kariyer ve liyakat esaslarıyla uyumlu bulunduğu açıktır. Bu durumda, dava konusu olan düzenlemelerde, kamu yararına, hizmet gereklerine ve üst hukuk normlarına aykırılık görülmemiştir.”

Bu kararın ardından öğretmenler arasında tepkiyle karşılanan yönetmelik gereği 19 Kasım tarihinde yapılacak olan sınavın önünde hiçbir engel kalmamış oldu. Eğitim-Sen’in yapmış olduğu yönetmeliğin iptali talebi ise daha sonra karara bağlanacak.

Yasemin Güneri-Habertürk.com

Danıştay Uzman ve Başöğretmenlik Sınavının İptali İçin Açılan Davada Kararını Açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!