FED Faizi Artırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FED Faizi Artırdı

Fed uzun zamandır faiz politikasını artırmama üzerine kurmuş gözükse de son zamanlarda artan enflasyon FED’in faizlerde değişikliği gitmesine debep oldu.

FED bugün yapılan toplantıda faizi 75 baz puan artırdı.

Dolar 17.26 seviyesinde seyrediyor.

FED açıklamasında: [the_ad id=”3231″] [the_ad id=”3230″] [the_ad id=”3114″] [the_ad id=”3228″] [the_ad id=”3227″]

Genel ekonomik aktivite, ilk çeyrekteki düşüşün ardından toparlanmış görünüyor. İş kazanımları son aylarda güçlüydü ve işsizlik oranı düşük kaldı. Enflasyon, pandemi, daha yüksek enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor.

Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali, muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden oluyor. İstila ve buna bağlı olaylar, enflasyon üzerinde ek yukarı yönlü baskı oluşturmakta ve küresel ekonomik aktivite üzerinde baskı oluşturmaktadır. Ek olarak, Çin’deki COVID ile ilgili karantinaların tedarik zinciri aksamalarını daha da kötüleştirmesi muhtemeldir. Kurul, enflasyon risklerine karşı oldukça dikkatlidir.

Komite, uzun vadede yüzde 2 oranında maksimum istihdam ve enflasyon elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu hedefleri desteklemek için Komite, federal fon oranı hedef aralığını yüzde 1-1 / 2 ila 1-3 / 4’e yükseltmeye karar verdi ve hedef aralığında devam eden artışların uygun olacağını tahmin ediyor. Buna ek olarak, Komite, Mayıs ayında yayınlanan Federal Rezerv Bilançosunun Büyüklüğünü Küçültme Planlarında açıklandığı gibi, elindeki Hazine menkul kıymetleri ve ajans borcu ve ajans ipoteğine dayalı menkul kıymetlerini azaltmaya devam edecektir. Komite, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürmeye kararlıdır.

Para politikasının uygun duruşunu değerlendirirken, Komite, ekonomik görünüm için gelen bilgilerin etkilerini izlemeye devam edecektir. Komite, hedeflerine ulaşmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda, para politikasının duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacaktır. Komite’nin değerlendirmeleri, halk sağlığı, işgücü piyasası koşulları, enflasyon baskıları ve enflasyon beklentileri ile finansal ve uluslararası gelişmelere ilişkin okumalar da dahil olmak üzere çok çeşitli bilgileri dikkate alacaktır.

Para politikası eylemi için oylama, Başkan Jerome H. Powell; John C. Williams, Başkan Yardımcısı; Michelle W. Bowman; Lael Brainard; James Bullard; Lisa D. Aşçı; Patrick Harker; Philip N. Jefferson; Loretta J. Mester; ve Christopher J. Waller. Bu eyleme karşı oy kullanan Esther L. George, bu toplantıda federal fon oranı hedef aralığını 0,5 puan artırarak yüzde 1-1/4 ila yüzde 1-1 / 2 arasında yükseltmeyi tercih etti. Patrick Harker bu toplantıda yedek üye olarak oy kullandı, ifadelerini kullandı.

FED Faizi Artırdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!