Kabine Toplantısında Yeni Tedbirler Masada

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs vaka ve ölüm oranlarının son günlerde artması sebebiyle kabine toplantısının ana gündemi vaka ve ölüm oranlarını önlemek amacıyla alınacak tedbirler olacak.

Kabine toplantısının gündem maddelerinin şu şekilde olması bekleniyor:

Okullar

Tüm resmi ve özel okulların açılmasıyla beraber 18 milyonda fazla öğrenci ve 1 milyona yakın öğretmen yüz yüze eğitime başladı. Pozitif vaka çıkan sınıfların uzaktan eğitime geçmesiyle okullarda aynı anda yüz yüze ve uzaktan eğitimlerin sürdürülmesi de yeni sorunlar ortaya çıkardı.

Uzmanlar ve eğitim sendikaları derslerin 30 dakika olması ve öğle yemeği hizmetinin okullarda verilmemesinin pandeminin kontrol altına alınmasında önemli olduğu düşüncesinde. Bu konuda yaptıkları araştırma ve anket sonuçlarını paylaşan Türk Eğitim Sen başkanı Talip GEYLAN, öğretmenlerin yüzde 66,8’inin yüz yüze eğitimde ders sürelerinin 10 dakika kısaltılarak 30 dakika olarak yapılmasını istediğini ifade etmişti. 

Esnek Mesai

Kamuda esnek mesainin de gündem maddeleri arasında olacağı ve bazı kurumların esnek mesai ile hizmet vereceği de değerlendiriliyor.

Üniversiteler

13 Eylül’de yüz yüze eğitime başlayan üniversitelerde barınma problemi öğrenciler ve ailelerini düşündürüyor. Kira fiyatlarındaki astronomik artış öğrencilerin öncelikler devlet yurtları ve özel yurtlara yönelmesine sebep oldu. Kapasitesi üzerinde başvuru alan yurtlar tüm öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap veremiyor.

Üniversitelerde hibrit eğitim yapılması da öğrencilerin internet ve donanım ihtiyacını da etkilemekte. Dolar fiyatlarındaki artış telefon, tablet ve bilgisayar fiyatlarını da artırdı. Öğrenciler %18 ‘lik KDV’nin düşürülmesi konusunda beklenti içindeler.

Pandemiden bağımsız olarak bazı alanlarda uygulamaya konulan ve derslerin %40’nın uzaktan eğitim ile işlenmesi ile dersliklerde teması önlemesi bekleniyor.

Öğrencilerin, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması derslerin yüz yüze işlenmesinin devamı için önemli bir uyarı olacak.

Yurtlarda vaka ortaya çıkması durumunda alınacak tedbirler de eğitim öğretimin aksamasına sebep olacaktır.

Kur Artışı

2018 Ağustos ayından bu yana özellikle 3,80 fiyatlarından 8,89 luk bir uzun yükseliş trendi yakalayan Amerikan Doları ve bu bazda etkilenen diğer para ve emtiaların düşüşünün sağlanması amacıyla alınan ve alınacak önlemler de kabinenin önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Ekim ayının yaklaşması ile kamu ve özel kurumların ödemeler dengesi sağlamak amacıyla yüksek kur üzerinden alacakları dövizin TL karşılığının şirketlerin öz varlıkları ve akçelerini de etkileyeceği, bununla beraber iç piyasaya da ürün veren şirketlerin fiyat artışında bulunup bulunmayacakları merak konusu.

Hükümetin özellikle zincir martetlerin fiyatları şişirmesi sonrasında yaptığı sözlü uyarıların ve yasal denetimlerin de kabinede değerlendirilmesi bekleniyor.

Kabine Toplantısında Yeni Tedbirler Masada

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!