Kamu Toplu Sözleşmesi, Hakem Kurulu’na mı kalacak?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde müzakereler, bugün tamamlanacaktı. Ancak şu ana kadar taraflar arasında toplantı yapılacağına dair herhangi bir bilgi edinilemedi. Bu nedenle de toplu sözleşme süreci hakem kuruluna kalacak.

Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 1 Ağustos’ta başlayan süreçte kritik aşamaya gelindi.

Görüşmelerde hükümeti temsil eden Kamu İşveren Heyetinin 14 ve 17 Ağustos’ta zam tekliflerini kabul etmeyen sendikalar, müzakere aşamasının bitmesine saatler kala refah payını da içeren yeni bir zam teklifi beklemeye başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilen zam teklifinin kabul edilmesini, Memur-Sen ise teklife refah payı eklenmesini istiyor.

Taraflar arasında şu ana kadar toplantı yapılacağına dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Gün sonuna kadar herhangi bir toplantı yapılmaması ya da uzlaşma sağlanamaması halinde görüşmelerde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak.

Yüksek yargı mensubu, bürokrat, sendikacı ve akademisyenlerden oluşan 11 kişilik Kurul, toplu sözleşmeye dair nihai kararını 31 Ağustos’a kadar verecek.

Kamu Toplu Sözleşmesi, Hakem Kurulu’na mı kalacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!