1. Haberler
  2. Memur, öğretmen, polis, doktor hemşire, mühendis maaşı ne kadar olacak?

Memur, öğretmen, polis, doktor hemşire, mühendis maaşı ne kadar olacak?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memurlar da memur emeklileri gibi yüzde 19,31 zam alacak. İşte memur, öğretmen, polis memuru, doktor, hemşire, avukat, mühendis, teknisyen maaş zamları…

* Üniversite mezunu bir şube müdürünün maaşının yaklaşık 59 bin 467 lira olması bekleniyor.

* Üniversite mezunu memurun maaşı yaklaşık 40 bin 817 liraya çıkacak.

* Uzman öğretmen maaşı 52 bin 568 liraya, öğretmen maaşı 47 bin 433 liraya yükselecek.

* Başkomiser maaşı 58 bin 338 liraya, polis memuru maaşı 52 bin 816 lira olacak.

* Uzman doktorun Temmuzda alacağı maaş 97 bin 836, üniversite mezunu hemşirenin alacağı maaş 47 bin 909 liraya çıkacak.

* Mühendis maaşı 60 bin 663 lira, lise mezunu teknisyen maaşı da 42 bin 313 liraya yükselecek.

* Profesör maaşı 86 bin 378 lira, araştırma görevlisi maaşı 58 bin 243 liraya çıkacak.

* Vaizin zamlı maaşı 49 bin 582 lira, avukatın ise 57 bin 28 lira olacak.

* Zamlı maaşlar yaklaşık olarak hesaplanmıştır.

Memur ve memur emeklisi ne kadar zam alacak?

Memur ve memur emeklilerinin zam oranında enflasyon farkıyla birlikte toplu sözleşme de devreye giriyor. 2024-2025 yıllarını kapsayan mali ve sosyal hakların belirlendiği 7. Toplu Sözleşme’ye göre; 2024’ün Temmuz-Aralık döneminde görevdeki memurlar ile memur emeklileri toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 10 zam alacak.

Ocak-Haziran dönemi enflasyonunun yüzde 15’i geçmesi halinde de geçen tutar, yani yüzde 9,31, enflasyon farkı olarak ödenecek. Yani memur ve memur emeklisinin Temmuz zam oranı yüzde 19.31 olacak.

Asgari ücrete ek zam gelecek mi?

Asgari ücret Ocak 2024’ten bu yana enflasyon nedeniyle ciddi oranda değer kaybettiği için asgari ücrete temmuzda geçen yıl olduğu gibi zam beklentisi bulunuyor. Ancak hükümet enflasyonla mücadele gerekçesiyle asgari ücret artışına sıcak bakmıyor. Ekonomi yönetimi asgari ücrete yılda bir kez zam yapılacağı pek çok kez söyledi. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’de asgari ücretin gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında düşük olmadığını ifade etmişti.

Emekli zammına refah payı eklenecek mi?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçen günlerde emekli ve memura refah payı zammının olmayacağını ifade etmişti. Bakan Işıkhan, “En düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar emekli aylıklarına yansıtılacak” demişti.

Emekli zamları arasında fark kapatılacak mı?

SSK (4a) ve Bağkur (4b) emeklileri Temmuz ayında yüzde 24,73 zam alacakken, memur emeklilerinin maaşı yüzde 19,31 oranında artacak. Ocak 2024’te benzer bir fark işçi, tarım emeklisi ve Bağkur emeklisi aleyhinde oluşmuştu. Hükümet aldığı kararla tüm emekli maaşlarını yüzde 49,25’e eşitlemişti.

Benzer bir kararın bu sefer memur emeklisi (4c) lehine yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Ocak 2024’teki kararın seçim öncesi gelmesi, seçim sonrası hükümetin enflasyonla mücadele kapsamda uyguladığı politikalar ve ekonomi yönetiminden gelen açıklamalar düşünüldüğünde, bu kez emekli zamları arasındaki fark kapatılmayabilir.

Dul ve yetim maaşı ne kadar oldu?

Dul ve yetim maaşı ödemeleri, vefat eden sigortalının emekli maaşına göre hesaplanıyor ve hisse paylarına göre veriliyor. Kocası ölen bir kadın, eşinin emekli maaşının yüzde 50’sini dul maaşı olarak alıyor. Eşinin örneğin çocukları gibi başka bir hak sahibi bulunmuyorsa bu oran yüzde 75’e çıkıyor. Altı aylık enflasyon farkı dul ve yetim maaşlarına da yansıtılacak.Dul ve yetim maaşı alan ve temmuz zammı kapsamında yüzde 25 hissesi olan bir vatandaş en düşük 3930 lira, yüzde 50 oranında hissesi olan bir kişi en düşük 7859 lira, Yüzde 75 oranında dul ve yetim aylığı alan bir kişinin ise en düşük 10039 lira alması bekleniyor.

Zamlı maaşlar ne zaman hesaplara yatacak?

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin zamlı maaş takvimi şu şekilde:

 

* Zamlı emekli ve memur maaşı ödeme tarihi ile ilgili bir resmi bir açıklama yok. Zam oranı Temmuz ayının ilk haftasında kesinleşecek. Zamlı maaşların Temmuz ayında hesaplar yatırılması bekleniyor.

 

SSK (4A), Bağ-Kur (4B), Emekli Sandığı (4C) aylıkları tahsis numarasına göre farklı günlerde hesaplara aktarılıyor.

Memur, öğretmen, polis, doktor hemşire, mühendis maaşı ne kadar olacak?
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsiniz

Yeni haberlerden haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!