Ortaögretim Genel Müdürlüğünden DYK Kılavuzu ve Yönergesinde Yapılan Değişiklik ile ilgili Açıklama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamu kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması, sürece dair izleme/değerlendirme ve denetim süreçlerinin daha sağlıklı yürütülmesi açısından; değişen, gelişen şartlar ve ortaya çıkan ihtiyaçlar da göz önüne alınarak hazırlanan “Millî Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi ve Kılavuzu” yayımlandı.

Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi ve Kılavuzunda aşağıdaki değişiklikler yer alıyor.

1. Destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında açılan kurs merkezi sayısı ve sınıf düzeyi çeşitliliğinin azaltılması yönünde düzenlemeye gidilmiştir. Bu bağlamda daha önce 6, 7, 8, 10, 11, 12 inci sınıf ve mezunlar için açılan kurslar 8, 11, 12 inci sınıf ve mezun öğrenci düzeyinde sınırlandırılmıştır.

2. Eğitim kurumlarının türleri, donanımı, birbirine yakınlığı, derslik ve öğrenci sayıları, ulaşım kolaylığı ve güvenliği, coğrafi bütünlük gibi hususlar dikkate alınarak eğitim bölgesi veya ortaöğretim kayıt alanı içinde il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinde oluşturulan merkez komisyonlarınca belirlenen kurs merkezlerinin açılması yönünde düzenlemeye gidilmiştir.

3. Her bir kurs programına devam edecek öğrenci/kursiyer sayısının asgari öğrenci sayısı 10 iken 16’dan az; bir kursun sınıf mevcudunun ise 24’den fazla olmaması yönünde düzenleme yapılmıştır.

4. Kurs merkezlerindeki eğitim ve öğretim faaliyetlerine ilişkin denetim süreçlerinin eğitim müfettişi ve eğitim müfettişi yardımcıları tarafından yürütülmesi, yeterli denetim elemanı bulunamaması durumunda denetim ekibine il millî eğitim müdür yardımcıları ve il/ilçe şube müdürlerinin görevlendirilmesi yönünde düzenleme yapılmıştır.

5. Kurslarla ilgili ölçme ve değerlendirme süreçlerinin takibi, öğrenci merkezli bireysel gelişim süreçlerinin izlenmesi, rehberlik ve yönlendirme işlemlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi amacıyla rehber öğretmen/psikolojik danışmanların kurs merkezlerinde il/ilçe merkez komisyonlarınca görevlendirilmesi yönünde düzenlemeye gidilmiştir.

6. Kurs merkezlerinde ölçme ve değerlendirme süreçlerinin il ARGE koordinasyonunda il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından yürütülmesi yönünde düzenlemeye gidilmiştir.

7. Kurslarda; hazırbulunuşluk testlerinin, periyodik konu tarama testlerinin, tam kapsam deneme sınavlarının uygulanması ve kurs sonunda son testlerinin yapılarak kurs merkezi ile kurs ve öğrenci odaklı analiz süreçlerinin gerçekleştirilmesi yönünde düzenlemeye gidilmiştir.

8. Kurslarda görevli öğretmenlerin kurs süreçlerini etkin ve verimli sürdürebilmeleri amacıyla akademik beceri, ölçme ve değerlendirme teknikleri, sınıf yönetimi, yönlendirme vb. konularda ihtiyaç doğrultusunda hizmet içi eğitimlere alınmaları yönünde düzenlemeye gidilmiştir.

9. İzleme ve değerlendirme süreçleri için kurs merkezlerinde okul müdürü başkanlığında okul müdür yardımcısı ve rehber öğretmen/psikolojik danışmandan oluşan ekipler kurulması yönünde düzenlemeye gidilmiştir.

10. Özel okul öğretmenlerinin destekleme ve yetiştirme kurslarında ihtiyaç bulunması hâlinde görev alabilmeleri yönünde düzenleme yapılmıştır.

11. Ölçme ve değerlendirme uygulamaları ve denetim süreçleri sonucunda öğretmen değerlendirme ve kurs merkezi değerlendirme raporlarının oluşturulması amacıyla düzenlemeye gidilmiştir.

12. Her kurs döneminde Bakanlıkça, yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilere yönelik memnuniyet anketlerinin yapılması yönünde düzenlemeye gidilmiştir.

Destekleme ve yetiştirme kursları için öğretmen ve öğrenci başvurularının alınması 24-28 Ağustos’ta, kurs merkezi müdürlüklerince öğretmen ihtiyaçlarının e-Kurs modülüne girilmesi ile il ve ilçe merkez komisyonunca öğretmenlerin görevlendirilmesi 28-31 Ağustos’ta, kurs sınıflarının oluşturulması 31 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Destekleme ve yetiştirme kursları 4 Eylül 2023-7 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek

E Kılavuz ve Yönerge için TIKLAYINIZ

 

Ortaögretim Genel Müdürlüğünden DYK Kılavuzu ve Yönergesinde Yapılan Değişiklik ile ilgili Açıklama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!