1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Son dakika Yeni yargı paketinde neler var? Meclis’e sunuldu…

Son dakika Yeni yargı paketinde neler var? Meclis’e sunuldu…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hükümetin casusluk, hakaret, cezaevleri ve tebligatlara ilişkin düzenlemeleri ele aldığı yeni yargı paketi bugün AK Parti heyeti tarafından Meclis Başkanlığı’na sunuldu. “Yeni yargı paketinde neler var?” ve “Yargı paketinde casusluk düzenlemesi nasıl düzenleniyor?” soruları kamuoyu tarafından merak edilmeye başlandı.

AK Parti tarafından hazırlanan, ‘Dokuzuncu Yargı Paketi’ olarak da bilinen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, bugün hükümet tarafından TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Yeni yargı paketinde casusluk suçunun düzenlenmesinden hakaret suçlarına kadar birçok düzenleme ele alınıyor.

 

TRT Haber’in aktardığına göre yeni yargı paketinde yer alan düzenlemeler şöyle…

– Yargı paketiyle yüksek yargıda iş akışının hızlanması için yeni süreler öngörüldü. Hukuk daireleri dosyanın kendisi ile ilgili olup olmadığına en fazla bir ay içinde karar verecek ve ilgili mahkemeye gönderecek.

Yeni yargı paketindeki casusluk düzenlemesi

– Teklifle, devletin güvenliği, siyasal yararları, aleyhine suç işleyenler casusluk faaliyetleri kapsamına alınacak. Türk Ceza Kanunu’nun “devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk” bölümünde yer alacak. Buna göre; devletin güvenliği ile iç veya dış siyasal yararları aleyhine yabancı bir devlet ya da organizasyonun stratejik çıkarları veya talimatı doğrultusunda suç işleyenler, 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Fiilin, savaş sırasında veya devletin savaş hazırlıklarını, askeri hareketlerini tehlikeyle karşı karşıya bırakacak durumda olması halinde ceza katlanacak, 8 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilecek. Suç, milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birimler ile proje, tesis ve hizmetleri yerine getiren kurum ve kuruluşlarda görev yapanlar tarafından işlenirse ceza bir kat daha artırılacak. Yani nitelikli hallerde suçlular 24 yıla kadar hapis cezası ile karşılaşabilecek.

Hakaret suçundaki düzenleme nasıl olacak?

– Hakaret suçu uzlaştırma alanından çıkarılacak. Davalar arabulucuya gidecek, yalnızca hukuk fakültesi mezunları uzlaştırmacı olabilecek. Hakaret suçu ön ödeme suçlarına dahil edilecek. Hakaretle etkin mücadele edilecek.

– Yazılı bildirimlerde değişikliğe gidilecek. Artık sanığa ulaşılamaması durumunda avukatına yapılan bildirimler yeterli kabul edilecek. Böylece yargılamanın devamı sağlanabilecek.

Cezaevlerine düzenleme

– Hükümlülerin örgün ve yaygın öğretim hakkının kapsamı genişletilecek. Kapalı cezaevlerindeki iyi halli hükümlüler, kurum içinde açılan örgün öğretim programlarına kurum disiplinini, düzenini ve güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde devam edebilecek.

– Kapalı cezaevlerindeki hükümlülerin sınavları, çevrim içi ve yüz yüze yapılabilecek. Hükümlüler, merkezi sınav ile açık öğretim kurumları sınavlarına sınav merkezi olarak belirlenen ceza infaz kurumlarında katılacak.

– Açık cezaevi, çocuk eğitimevleri ve kapalı cezaevlerindeki hükümlülerin eğitimlerine ilişkin esaslar, Milli Eğitim Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) görüşü alınarak Adalet Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

 

Son dakika Yeni yargı paketinde neler var? Meclis’e sunuldu…
Yorum Yap

Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsiniz

Yeni haberlerden haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!