MEB’DE YENİ NESİL e-POSTA SİSTEMİ HAYATA GEÇİYOR

Haber Son Dakika
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millî Eğitim Bakanlığı, yerli ve millî imkânlarla geliştirilen yeni nesil kurumsal MEB e-posta sistemini 5 Nisan’da kullanıcısıyla buluşturmaya hazırlanıyor

Millî Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK iş birliği ile yerli ve millî imkânlarla geliştirilmiş yeni nesil e-posta sistemini kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

Geliştirilen e-posta sisteminin okul ve Bakanlık kurumlarının ihtiyacı olan yeni nesil e-posta ihtiyacına cevap vermesi, mobil kullanım özellikleri ile iş hayatında da kullanıcılarına avantajlar sağlaması hedefleniyor.

Diğer e-posta sistemlerinde tercih sebebi olan özelliklerin tek bir platformda toplandığı yeni nesil MEB e-posta sistemi ile en az 100 bin okul ve eğitim kurumunun anlık e-posta sistemini aktif olarak kullanabilmesi amaçlanıyor.

MEB e-posta sistemi, 5 Nisan’da kullanıcısıyla buluşuyor

Söz konusu okul ve eğitim kurumlarının kullanacağı, MEB ve TUBİTAK iş birliği çerçevesinde geliştirilen yeni nesil kurumsal MEB e-posta sisteminin 5 Nisan 2024 tarihinde hizmete alınması planlanıyor.

Uluslararası standartlar tabanında geliştirilen sistem, kullanıcısına bağımsız olarak hizmet verebiliyor. İki faktörlü kimlik doğrulama ile güvenli erişimi mümkün kılan sistemin MEBBİS ile tam uyumu bulunuyor.

Sisteme, kurumların isteklerine göre yeni yetenekler kazandırılabilirken takvim kayıtlarının yönetimi ve mail gruplarını kontrol etme desteği de sağlanabiliyor.

Sistemin ayrıca yerli ve millî imkânlarla geliştirilmiş Millî İşletim Sistemi (PARDUS), Millî Akıllı Kart (AKİS), Millî Donanım Güvenlik Modülü (DİRAK), Millî Sertifika Makamı, Zaman Damgası (MA3 SM) ve Millî Bulut Depolama Servisi (SAFİR DEPO) gibi diğer TÜBİTAK ürünleri ile entegrasyonu da bulunacak.

⚠️📣Bakanlığımız ve TÜBİTAK kurumu ile yapılan işbirliği çerçevesinde tüm resmi eğitim kurumlarımızın kullanımı için yerli ve millî imkanlarla geliştirilmiş kurumsal yeni e-posta sistemi hazırlanmıştır. MEBBİS sistemi ile entegre olarak çalışması sağlanan yeni e-posta sisteminin 05/04/2024 Cuma günü devreye alınması planlanmaktadır. Bu tarihten itibaren mevcut (posta.meb.k12.tr) e-posta sistemi e-posta gönderimine kapatılacaktır. Mevcut sistemdeki e-postaların yedeklenme veya bilgisayarlara indirilmesi için 1 (bir) ay süreyle (sadece e-posta indirme) kullanıma açık tutulacaktır. Tüm kurum yöneticilerimiz “https://eposta.meb.k12.tr” web adresinden veya MEBBİS tek şifre ekranından kurumunun “……..@meb.k12.tr” uzantılı e-posta hesabına giriş yapabilecektir. Yeni e-posta sistemine ilk girişin yapılış yöntemleri hakkındaki bilgilendirme dokümanı ve kullanıcıların eski sistemdeki e-postalarının Outlook programından kurum bilgisayarına indirilmelerini sağlayacak dokümanlar ekte yer almaktadır. İvedi olarak ekte verilen dokümanlardan faydalanılarak 05/04/2024 tarihine kadar tüm “meb.k12.tr” e-posta sistem kullanıcılarının mevcut eski e-posta sistemindeki bilgilerini yedeklemeleri, yeni e-posta sisteminin yukarıda belirtilen tarih itibariyle kullanılması ve gerekli bilgilendirmenin tüm resmi eğitim kurumlarına (yurt dışı dahil) yapılması gerekmektedir.

BİLGİ İŞLEM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

MEB’DE YENİ NESİL e-POSTA SİSTEMİ HAYATA GEÇİYOR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!