Öğretmenlik Meslek Kanunu ile İlgili Anayasa Mahkemesinin 13/7/2023 Tarihli ve E: 2022/47, K: 2023/124 Sayılı Kararı Resmî Gazetede Yayınlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anayasa Mahkemesi Kararı için TIKLAYINIZ 

İptal edilen kısımlar:

1- Madde 5/3 “…Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda…” İBARESİ İPTAL EDİLMİŞTİR.

2- Madde 5/4- ç) “Aday öğretmenler için öngörülen Aday Öğretmen Yetiştirme Programına mazeretsiz olarak katılmayanlar ile bu program sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonunca yapılan değerlendirmede başarısız olanların,” Ç BENDİ İPTAL EDİLMİŞTİR.

3- Madde 5/6 “Aday öğretmenlerin adaylık sürecinde yetiştirilmelerine esas Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve Adaylık Değerlendirme Komisyonunun oluşumu ile aday öğretmenlik sürecine ilişkin diğer usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.” FIKRASI İPTAL EDİLMİŞTİR.

4- Madde 6/1-b) “Mesleki gelişim alanlarında uzman öğretmenlik için öngörülen asgari çalışmaları tamamlamış olan,” B BENDİ İPTAL EDİLMİŞTİR.

5- Madde 6/2 numaralı fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “… ve mesleki gelişim alanlarında başöğretmenlik için öngörülen çalışmaları tamamlayanlar…” İBARESİ İPTAL EDİLMİŞTİR.

6- Madde 6/8 fıkrası “Öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında ilerlemeye ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.” İPTAL EDİLMİŞTİR.

İptal talebi reddedilen kısımlar:

1- Madde 3/4 “(4) Öğretmenlik mesleği; aday öğretmenlik döneminden sonra öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılır.” İPTAL TALEBİ REDDEDİLDİ.

2- Madde 4/1 fıkrasında yer alan “Millî Eğitim Bakanlığınca” İBARESİNİN İPTAL TALEBİ REDDEDİLDİ.

3- Madde 5/1 fıkrasında yer alan

“…yönetmelikle belirlenen…”

“…ve/veya…”

“…sınavlarda…”

İBARELERİNİN İPTAL TALEBİ REDDEDİLDİ.

4- Madde 5/2 fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan “…zorunlu hâller dışında…” İBARESİNİN İPTAL TALEBİ REDDEDİLDİ.

5- Madde 5/4-c bendinin “Adaylık sürecinde aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alanların,” İPTAL TALEBİ REDDEDİLDİ.

6- Madde 6/1-c bendinin “Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan,” İPTAL TALEBİ REDDEDİLDİ.

7- Madde 6/2 fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “…kademe ilerlemesinin durdurulması cezası bulunmayan…” İBARESİNİN İPTAL TALEBİ REDDEDİLDİ.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile İlgili Anayasa Mahkemesinin 13/7/2023 Tarihli ve E: 2022/47, K: 2023/124 Sayılı Kararı Resmî Gazetede Yayınlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!