Asgari Ücrette 2. Toplantı Bu Hafta: Hangi Konular Konuşulacak?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca çalışan tarafından merak edilen 2024 asgari ücret zammına ilişkin süreç devam ediyor. Hafta başında yapılan ilk toplantının ardından, ikinci toplantının Pazartesi günü yapılacağı duyurulmuştu.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katılım sağladığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek. Bu toplantıda tarafların somut beklentilerin paylaşması bekleniyor. Gelecek yıl uygulanacak olan asgari ücretin 31 Aralık tarihine kadar netleşmesi gerekiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ilk toplantı açılışında, asgari ücreti belirlerken çalışanları enflasyona ezdirmemenin birinci öncelikleri olduğunu söylemişti. Temel hedeflerinin işçi ve işverenlerin mutabakatı ile asgari ücreti belirlemek olduğunu ifade etmişti.

Bu toplantıda ayrıca TÜİK’in geçinme endekslerinin paylaşılması bekleniyor. Dört kişilik aile için belirlenen açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarının masada olacağı tahmin ediliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşuyor.

Halihazırda asgari ücret net 11 bin 402 TL olarak uygulanıyor. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’ndan (TEPAV) tarafından yapılan son araştırma ise ezber bozan sonuçlar ortaya koydu.

Araştırma sonucunda maaş zammının bölgelere göre değişkenlik göstermesi gerektiği belirtilmişti. Çalışmada son 7 yıldır işçi maliyetlerindeki reel artışın, reel katma değer artışını geçemediği görüşü yer aldı.

Asgari Ücrette 2. Toplantı Bu Hafta: Hangi Konular Konuşulacak?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Eğitimge ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!